Uute registrisse kantud juriidiliste isikute arv
Eestis asutatakse igal aastal tuhandeid uusi ettevõtteid. Vaieldamatult populaarseim õiguslik vorm on osaühing, mida on alates 2016. aastast igal aastal asutatud üle 20 000.
Maailmapanga andmeil on kõige rohkem uusi ühinguid inimese kohta maailmas just siin Eestis - aastal 2022 oli iga 1000 täiskasvanu kohta Eestis 24,3 uut ühingut (World Bank’s Entrepreneurship Database, 7th Edition, New Business Density).
Järgmine graafik näitab ilmekalt, kuidas uute juriidiliste isikute asutamine on aasta-aastalt kasvanud. Aasta 2018 paistab teiste seast silma - sel aastal jõustus korteriomandi- ja korteriühistuseadus ja sellest tulenevalt lõi riik automaatselt varasemalt korteriomanike ühisuse vormis majandanud korteriomanditele korteriühistud ning kandis need registrisse. Nii saigi ühel aastal registrisse kantud 10 693 uut korteriühistut ja see tõstis ka tolle aasta uute registrisse kantud juriidiliste isikute arvu.
Suur osa uusi juriidilisi isikuid asutatakse e-äriregistri kaudu, kus Eesti isikukoodi olemasolul võib saada osaühingu asutatud isegi 15 minuti ja 33 sekundiga.
Just sellise maailmarekordi püstitas 2022. aastal London Tech Weeki käigus Eesti e-resident dr. Dominik Panosch, kes asutas e-äriregistri teenuse kaudu osaühingu nimega sign.online OÜ.
Uute osaühingute loomist toetab ka aastal 2023 jõustunud seadusemuudatus, mille kohaselt on minimaalne ühele osanikule kuuluva osa suurus 0,01 eurot.
Kui uue juriidilise isiku asutamise avalduses puuduseid ei tuvastata, riigilõiv tasutud ja kapital vajadusel sisse makstud, kantakse uus isik registrisse ning antakse talle kordumatu registrikood. Ka nime muutmisel, omanike vahetusel või muude muudatuste korral jääb ettevõtte registrikood samaks.
Uue juriidilise isiku loomisega tekib kohustus teavitada registripidajat juriidilise isiku andmete muutumisest. Muudatustest saab registripidajat teavitada e-äriregistrikaudu avaldust esitades. Samuti tekib kohustus esitada registripidajale igal aastal majandusaasta aruanne.